كشف بزرگراه منتهی به جهنم!

مجموعه مقالات و مطالب مرتبط با بلاگر و وبلاگ نویسی و دنیای فناوری اطلاعات

دیدن مطالب وبلاگ

۱۳۸۷/۰۹/۰۶

كشف بزرگراه منتهی به جهنم!پس از سال‌ها كاوش و بررسی متون تاریخی و افسانه‌های تمدن مایا، منطقه‌ای باستانی معروف به «بزرگراه منتهی به جهنم» در اعماق جنگلی در مكزیك كشف شد.
طبق افسانه‌های قدیمی مایاها درباره‌ سرنوشت جنایتكاران، این افراد از مكان‌های خطرناكی عبور داده و به جهنم برده می‌شدند كه در آن‌ها رودهای خون جاری بودند، چاقوهای فراوانی در دیوارها نصب و خفاش‌های خون‌آشام و پلنگ‌های بزرگ به‌دنبال قربانیان خود بودند.
از سال‌ها پیش، تعدادی از باستان‌شناسان مكزیكی به بررسی اسناد تاریخی در این زمینه پرداخته و تلاش‌های خود را برای كشف این مسیر خطرناك كه از آن به‌عنوان «بزرگراه منتهی به جهنم» نام برده می‌شود، متمركز كرده‌اند.
آن‌ها در این راه، مكان‌های زیادی را در كشور مكزیك، بویژه بقایای معابد مایاها كاوش كرده و توانسته‌اند، به اطلاعات با ارزشی درباره‌ی مجازات جنایتكاران از دیدگاه مایاها و مسیر منتهی به جهنم كه در متون تاریخی مایاها به آن اشاره شده است، دست یابند.
باستان‌شناسان‌ پس از سال‌ها كاوش موفق به كشف ورودی دخمه‌ بزرگ تمدن مایا یا همان بزرگراه منتهی به جهنم در محوطه‌ای تاریخی در اعماق جنگل یوكاتان (Yucatan) در كشور مكزیك شدند.
یكی از باستان‌شناسان كه از سال‌ها پیش در این پروژه شركت دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار آسوشیتدپرس بیان كرد: اینجا مكانی است كه در آن برای انسان‌های جنایتكار ترس، سرما و خطر همیشه وجود داشته است.
بزرگراه منتهی به جهنم در نزدیكی شهر تاریخی یوكاتان در جنگل یوكاتان كه در سال‌های دور پایتخت تمدن مایاها به‌شمار می‌رفته است، قرار دارد.
تاكنون باستان‌شناسان به این دخمه كه شامل یك سالن بزرگ،‌ یك آب‌راه خشك‌شده و تعدادی غار است، وارد شده‌اند؛ ولی آن‌ها قصد ندارند، به غارها وارد شوند و منتظر فرستادن تجهیزات ایمنی‌اند و تا آن زمان، تحقیقات خود را روی سالن بزرگ متمركز خواهند كرد.
خبرنگار آسوشیتدپرس كه همراه باستان‌شناسان به «بزرگراه منتهی به جهنم» وارد شده است، این مكان را یادآور فیلم‌های «ایندیانا جونز» می‌داند و این محل را مكانی مملو از ظرف‌های سفالی شكسته، جمجمه‌ی انسان، عقرب، خفاش و قورباغه‌های بزرگ توصیف كرده است.
طبق یافته‌های باستان‌شناسان، در این مكان آثاری وجود دارند كه قدمت آن‌ها كم‌تر از 450 سال است و این امر، نشان‌دهنده‌ این است كه حتی پس از تصرف مكزیك توسط اسپانیایی‌ها، بازماندگان مایاها از این مكان برای مجازات افراد جنایتكار یا عبادت استفاده می‌كردند.
در این مكان هم‌چنین تعدادی دیوارنگاره و سكوی ویژه‌ی قربانی كردن انسان‌ها و بویژه كودكان كه نمونه‌های مشابه آن در شهر تاریخی چیچن ایتاز نیز كشف شده، به‌دست آمده‌اند كه احتمال كاربری دیگر این مكان به‌عنوان یك معبد را تقویت می‌کند.

منبع: مجله سیمرغ

3 نظر:

مرجان در ۱۳۸۷/۹/۷،‏ ۹:۵۰ گفت...

مطمئنا جهنمي كه آدم از حسرت روزهاي از دست رفته عمرش ،در روز محشر احساس خواهد كرد خيلي بزرگتر از اين بايد باشه!!

ناشناس گفت...

سلام
شوكران شيرين
من بسيار علاقه مند هستم تا بيشتر با شما آشنا بشوم پس شما را به ويلاگ خودم دعوت ميكنم .
www.2love.blogfa.com
منتظر حضور گرم شما و كامنت دادن شما هستم .
مرسي
مهران

مرجان در ۱۳۹۰/۱/۱۰،‏ ۱۷:۰۳ گفت...

مطمئنا جهنمي كه آدم از حسرت روزهاي از دست رفته عمرش ،در روز محشر احساس خواهد كرد خيلي بزرگتر از اين بايد باشه!!

لینکهای دوستان