فیل-تر-ینگ در حال تخریب جدی زبان فارسی

مجموعه مقالات و مطالب مرتبط با بلاگر و وبلاگ نویسی و دنیای فناوری اطلاعات

دیدن مطالب وبلاگ

۱۳۸۶/۰۸/۲۹

فیل-تر-ینگ در حال تخریب جدی زبان فارسی


استفاده از الگوریتم جدید فیل-تر کردن وبلاگها و سایتها که نسبت به کلمات استفاده شده در متن وبلاگ ها حساس می باشد، باعث گرایش وبلاگ نویسان به انجام خطای دیکته ای عمدی در هنگام نگارش وبلاگ شده است و این امر زبان فارسی را در محیط وب به گونه متفاوت از آنچه در جامعه استفاده می شود تغییر داده است.

بسیاری از وبلاگ نویسان هنگام نگارش کلماتی که مرتبط با پورنوگرافی می تواند باشد، از علامت خط تیره و یا نقطه در بین حروف کلمات مذکور استفاده می کنند تا برنامه کامپیوتری فیلترینگ قادر به تشخیص کلمه موردنظر بعنوان یک کلمه ممنوعه نباشد. این موضوع باعث انحراف دیکته لغات فارسی در محیط وب شده و کم کم در حال تبدیل شدن به یک امر عادی است بطوریکه جستجوی کلمه س.ک.س.ی در گوگل هم اکنون بیش از 40 هزار نتیجه بر می گرداند.

طبق اعلام یکی از مدیران شرکت های مرتبط با فیل-تر-ینگ وب سایت ها، هم اکنون فیل-تر-ینگ توسط یک برنامه کامپیوتری و با چک کردن لغات موجود در داخل متن نوشته وبلاگ ها انجام می شود و در صورت وجود کلمات خاص مدنظر برنامه، سایت یا وبلاگ موردنظر بدون تایید توسط نیروی انسانی فیلتر می شود. این امر موجب فیلتر شدن اشتباه بسیاری از سایتهای پزشکی و وبلاگ هایی شده است که مقالاتی در این زمینه داشته اند.

طبق اعلام شرکتهای دخیل در امر فیلترینگ کشور، تاکنون بیش از یکصد میلیون آدرس اینترنتی فیل-تر شده است! و این بانک آدرس های فیل-تر شده هر روز در حال بزرگ شدن است. بسیاری از سرویس های هاست رایگان، سرویس های وبلاگ و شبکه های اجتماعی بدون وجود مطلب مغایر با اصول کشورمان فیلتر شده اند و برای بازکردن این سرویس ها هیچکس پاسخگو نیست.

 منبع خبر: پرشین بلاگ

1 نظر:

مشيانه و مشيه زاده گفت...

اين يك ترفند هوشمندانه ست كه ايراني ها پيدا كردن. دستشون درد نكنه
حالا اونا ميگن براي اينكه فارسي خراب نشه بياين و درست بنويسن تا ما هم خوب فيل تر كنيم، فارسي را پاس بداريم
ما خودمون مي تونيم از زبانمون دفاع كنيم، نياز نيست بيگانه ها اين كار رو بكنن

لینکهای دوستان