Internet یا TV؟

مجموعه مقالات و مطالب مرتبط با بلاگر و وبلاگ نویسی و دنیای فناوری اطلاعات

دیدن مطالب وبلاگ

۱۳۸۶/۰۷/۰۲

Internet یا TV؟


مدتي پيش در خبرها خوانديم كه در آمريكا شركت‌هاي ارائه‌كننده خدمات اينترنت (ISP) در تلاش هستند تا وب‌سايت‌هايي كه ترافيك اينترنتي بيشتري دارند را مجبور به پرداخت پول بابت مصرف بيشتر پهناي باند كنند.

البته اين تلاش در قدم‌هاي اوليه ناكام ماند، اما كماكان پرونده آن در جريان است. اين مسأله در انگستان و كشورهاي اروپايي ديگر به صورت جدی دنبال شده و در حال حاضر اغلب ISPهای بزرگ انگلستان در مقابل بی بی سی ایستاده اند تا یا بابت مصرف پهنای باند از آن پول بگیرند و یا فعالیت های ویدئویی BBC روی اینترنت را متوقف کنند.

شركت BBC اخيراً اعلام كرده است كه قرار است با ارائه سرويسي به نام iPlayer به تماشاگران خود امكان دهد تا هفت روز پس از اولين پخش يك برنامه از تلويزيون، آن را از طريق اينترنت دانلود كنند.

ساير شبكه‌هاي تلويزيوني نيز تصميم گرفته‌اند كه مانند BBC برنامه‌هاي خود را براي دانلود روي اينترنت قرار دهند و در حال حاضر مشغول آماده‌سازي مقدمات آن هستند.

اما ISPها از اين مسأله به هيچ‌وجه خشنود نيستند و معتقدند كه اين كار ترافيك سنگيني را بر شبكه‌هاي آنها تحميل مي‌كند.

مدير يكي از بزرگ‌ترين ISPهاي انگلستان مي‌گويد: شبكه اينترنت به منظور تماشا و يا پخش برنامه‌هاي ويديويي ساخته و تنظيم نشده است.

هرچند كه امكانات و توانايي‌هاي اينترنت در مقايسه با روزهاي آغازين بسيار گسترده‌تر شده است و ISPها به‌طور دائم مشغول افزايش ظرفيت پهناي باند خود هستند، اما پهناي باند اينترنت، نامحدود و بي‌نهايت نيست.

اگر BBC برنامه خود را آغاز كند، قطعاً كاربران اينترنت با كندي سرعت اينترنت روبه‌رو خواهند شد و اين مسأله مطلوب هيچ‌كس نيست.

ISPها مي‌گويند با اين كار، بی بی سی در حقيقت هزينه‌هاي پخش برنامه‌هاي خود را بر گردن ISPها تحميل مي‌كند و اين مسأله اصلاً منصفانه نيست.

BBC بايد به ISPها بابت اين مسأله پول پرداخت كند تا آنها بتوانند پهناي باند و امكانات خود را گسترش دهند، در غير اين صورت ISPها به‌طور جدي مانع از انجام اين كار خواهند شد

0 نظر:

لینکهای دوستان