دردهاي ناشي از کار با کامپيوتر

مجموعه مقالات و مطالب مرتبط با بلاگر و وبلاگ نویسی و دنیای فناوری اطلاعات

دیدن مطالب وبلاگ

۱۳۸۶/۰۵/۱۴

دردهاي ناشي از کار با کامپيوتر


امروزه يکي از شايع ترين شکايت هاي افراد جوان به ويژه در ميان کارکنان ادارات و بانک ها، عوارض کار طولاني مدت با کامپيوتر است. اين عوارض شامل دردهاي گردن و شانه که با خستگي شديد عضلات اين ناحيه همراه است، دردهاي مفصل آرنج، مچ، انگشتان و نهايتاً دردهاي پشت و کمر مي باشد.

وضعيت صحيح نشستن هنگام کار با کامپيوتر

مواقعي که اين دردها پس از يک کار طولاني يا يک روز پُر کار به سراغ شما مي آيد، بهترين اقدام استراحت، ماساژ ملايم نواحي درگير، ريلکس کردن عضلات و آرامش است. اما براي جلوگيري از اين گونه دردها که هيچ علت آناتوميک ندارد، يک راه بسيار ساده وجود دارد و آن هم رعايت وضعيت بدني صحيح است.

قدم اول- انتخاب ميز و صندلي استاندارد است.

قدم دوم- استفاده صحيح از ميز، صندلي، مانيتور، صفحه کليد و موس است.

(دو مورد فوق با دقت در تصوير بالا بدست مي آيد).

قدم سوم- برنامه ريزي کاري است، به اين صورت که بيش از 30 تا 45 دقيقه به حالت ثابت نشسته يا ايستاده نمانيد و در بين کار حتماً وضعيت بدني خود را تغيير دهيد. حتي هر نيم ساعت سر جاي خود بايستيد و يا چند قدم راه برويد.

قدم چهارم- انجام حرکات نرمشي ساده به صورت تمرين روزانه است که مي تواند شامل موارد زير باشد:


1) در حالت کاملاً صاف بنشينيد. دست ها در کنار بدن قرار بگيرند. به آرامي هر دو شانه را بالا ببريد. 5 ثانيه مکث کنيد و سپس شانه ها را رها کنيد. اين حرکت را 5 مرتبه تکرار کنيد.


2) در حالت کاملاً صاف بنشينيد. دست ها در کنار بدن قرار بگيرند. به آرامي هر دو شانه را 5 مرتبه به جلو بچرخانيد و سپس 5 مرتبه به عقب بچرخانيد.


3) در حالت کاملاً صاف بنشينيد:

الف- هر دو دست را به صورت کشيده در جلوي خود بگيريد و انگشتان و مچ را باز و بسته کنيد.(5 مرتبه)

ب- هر دو دست را به صورت کشيده در طرفين خود بگيريد و انگشتان و مچ را باز و بسته کنيد.(5 مرتبه)

ج- هر دو دست را به صورت کشيده در بالاي سر خود بگيريد و انگشتان و مچ را باز و بسته کنيد.(5 مرتبه)


4) در حالت کاملاً صاف بنشينيد:

الف- کف هر دو دست را به هم بچسبانيد و تا جايي که ممکن است آرنج ها را بالا بياوريد.

ب- پشت هر دو دست را به هم بچسبانيد و تا جايي که ممکن است آرنج ها را پايين بياوريد.


5) در حالت کاملاً صاف بنشينيد. دست ها در کنار بدن قرار بگيرند. سر را به يک سمت خم کنيد، طوري که گوش به شانه همان سمت نزديک شود. 5 ثانيه مکث کنيد و سپس به حالت اول برگرديد (5 مرتبه). حرکت را براي سمت ديگر تکرار کنيد.


6) سر را از حالت کاملاً صاف در راستاي بدن به آرامي به پايين خم کنيد، طوري که چانه به قفسه سينه نزديک شود. 5 ثانيه مکث کنيد و به حالت اول برگرديد.


7) سر را از حالت کاملاً صاف در راستاي بدن به آرامي به عقب خم کنيد، طوري که احساس کشيدگي در جلوي گردن کنيد. 5 ثانيه مکث کنيد و به حالت اول برگرديد.


8) در حالت کاملاً صاف بنشينيد. عضلات شکم را منقبض کنيد (شکم را داخل بکشيد). 5 ثانيه مکث کنيد. اين حرکت را 5 مرتبه تکرار کنيد.


9)در حالت کاملاً صاف بنشينيد. پاي راست را از روي زمين بلند کنيد و مستقيم در راستاي ران نگه داريد. 5 ثانيه مکث کنيد (5 مرتبه). حرکت را با پاي چپ تکرار کنيد.


10) بايستيد و دست ها را در گودي کمر بگذاريد. به آرامي و فقط 10 درجه به عقب خم شويد و قفسه سينه را باز کنيد. 5 ثانيه مکث کنيد و به حالت اول برگرديد. (5 مرتبه)

سپس 3 تا 5 نفس عميق بکشيد و به کار خود ادامه دهيد.

0 نظر:

لینکهای دوستان